Vyhledávání

Kde najdu: symbol lupy v horním menu

Ve Skautské galerii je možné velmi pohodlně vyhledávat, protože více jak 2/3 fotografií je popsaných, tzn. víme, co se na nich dělo a hlavně kdo na nich je. Ta velká přidaná hodnota je především u hromadných fotografií. Jak je z obrázku vidět, vyhledávat lze ve všech dostupných textových informacích, které o fotografii máme. Vyhledávání je nastaveno tak, že:

  • mu nezáleží na velikosti písmen, háčcích a čárkách (Žáža = zaZá),
  • stačí mu jen část slova,
  • pokud něco vyhledáte, a pak znovu hledáte, bude vyhledávat jen ve výsledcích posledního hledání,
  • mezeru považuje za A (Káťa Šárka = najde všechny fotky, kde jsou spolu Káťa a Šárka).

Zkus tedy najít sebe nebo své děti. :)  

Vyhledávání ve Skautské galerii

 

 

 

GPS souřadnice

Kde najdu: symbol satelitu u náhledu fotografie + mapa pod náhledy fotografií

 
 
 
 

Když už víme, co se na fotografii dělo a kdo na ní je, byla by škoda nevědět, kde se to konalo! Pokud to víme, tak jsme fotografiím přiřadili GPS souřadnice. Proto má nyní cca 80 % fotek již svoje souřadnice a na zbylých pracuji. Funkce umí také zobrazit na mapě všechny fotografie z jedné akce. Kliknutím na značku se Ti zobrazí konkrétní fotka i s popiskem.

Pro zobrazení používáme OpenstreetMap a přepínat lze mezi silniční a leteckou mapou. Jako bonus jsem přidal i mapu kreslenou vodovými barvami. 😉

 

Mapa s fotografiemi

 

Pokud má fotografie GPS souřadnice, je v pravém spodním rohu náhledu zobrazena ikonka satelitu - jak je vidět i na příkladu výpravy skautů z května 1946.

Označení fotografií, které mají GPS souřadnice

 
 
 
 

 

Tagy/štítky

Kde najdu: pod popiskem fotografie + na stránce s vyhledáváním

Blešák připravuje cibulku na míchaná vajíčka - snídani šampionů
 

Tagy představují další silnou stránku Skautské galerie a doplňují význam popisků. V kombinaci s vyhledáváním jde o jednoduchý a efektivní nástroj, jak najít, co potřebuji.

Fotografie nahoře má popisek: "Blešák připravuje cibulku na míchaná vajíčka - snídani šampionů" a přiřazený tag "jídlo". Jídlo zobecňuje snídani - stejně tak se do tohoto tagu vejde večeře, oběd, prostě cokoliv společného s jídlem. Lépe se tedy bude podle tohoto označení vyhledávat jídlo, které není zmíněné v popisku. Například fotografii s ingrediencemi na guláš a popiskem "A jdeme na to" bychom našli jen těžko.

Další velké tajemství je zakopané v již zmiňovaném vyhledávání. Lze totiž kombinovat vyhledávání v popiscích a štítcích. "Blešák jídlo" (bez uvozovek) nalezne všechny fotky Blešáka s jídlem (aktuálně jich je v galerii přesně 100. 🍔

Používané tagy najdeš pod každou fotografií a souhrnně pak ve spodní části stránky s vyhledáváním (symbol lupy v horním menu). Číslo v závorce za tagem na této stránce znamená počet použití v galerii. Fotografie může mít klidně více tagů.

Aktuálně je v galerii použito 7 655 tagů.

 
 
 
 

Tagy v galerii

 

 

 

Oblíbené fotografie a akce

Kde najdu: pod popiskem fotografie + odkaz Moje Oblíbené v horním menu (po přidání alespoň jedné fotografie nebo alba)

Skautská galerie umožňuje přidat fotografie nebo celé akce do Oblíbených. Funguje to podobně jako třeba v internetovém prohlížeči - Záložky, Oblíbené atp. - uložíš si je a pak k nim lze přistupovat z jednoho místa. Pod každou fotografií je tlačítko "Přidat k Oblíbeným".

 

Přidání fotografie do Oblíbených

 

Pole na vepsání textu vpravo od tlačítka slouží pro vepsání názvu složky, do které má být oblíbená fotografie nebo album uloženy. Většina uživatelů to pravděpodobně nevyužije, prostě tedy jen klikni na tlačítko "Přidat k Oblíbeným". Odstranit fotografii z Oblíbených lze kliknutím na tlačítko "Odebrat z Oblíbených".

Po přidání první oblíbené fotografie nebo alba se Ti do horního menu přidá odkaz Moje Oblíbené. Po kliknutí na něj se zobrazí stránka se všemi oblíbenými fotografiemi.

Fotografie v Oblíbených

 

Každý uživatel vidí jen své oblíbené fotografie a alba. V galerii není poznat, kdo má co v Oblíbených.

Skautská galerie ještě umí další věc, která v tuto chvíli není povolena: publikovat své oblíbené fotografie jako další album akce (hodí se pro sdílení výběru např. pro promítání).

 
 
 
 

 

 

Zbylá část už je aktuálně trochu neaktuální. Pracuji na tom. :)

 

Komentáře

Tahle funkce nejspíš nepotřebuje velké představování. Pod každou fotografií a albem akce je odkaz na komentáře - text je různý podle počtu již přidaných komentářů (Žádné komentáře, 1 komentář,...). Po kliknutí se rozbalí další kousek stránky. V levé části jsou předvyplněné údaje o přihlášeném uživateli a místo pro text nového komentáře, v pravé části se pak zobrazují již přidané komentáře.

 
 
 
 

 

 

 

Hodnocení fotografií

Původně jsem chtěl u tohoto bodu použít nejlépe a nejvíce hodnocenou fotografii ve Skautské galerii, ale myslím, že by Káťa nebyla ráda, aby zde byla její fotka v plavkách. Fotografie lze hodnotit hvězdičkami (po půlkách) - čím více hvězdiček, tím lépe. Hlasovat lze jednou u každé fotografie. Hodnocení již pak nelze měnit.

 
 
 
 

 

 

 

Stažení fotografie v lepší kvalitě, zobrazení informací o fotografii

Takhle vypadají kompletní informace pod fotografií - popisek fotky, upřesnění (většinou jména lidí na fotce), informace o fotografii (tzv. EXIF), štítek a odkaz ke stažení. Po kliknutí na odkaz se fotografie zobrazí v plné velikosti. Pravým tlačítkem myši ji lze uložit (Uložit obrázek jako). Fotografie má cca 4 MPx (delší strana 2496 px). Pokud potřebuješ více, ozvi se mi.